Zpět

Green Energy Tour – 2022

Ve dnech 7. – 9.11. proběhla vzdělávací a poznávací akce pro studenty partnerských škol Skupiny ČEZ. Této akce se zúčastnili i 2 vybraní studenti naší školy, a to Patrik Mašín a Adam Rykl.

Studenti v pondělí ráno vyrazili společně s ředitelem Ing. Josefem Tremlem do Prahy do centrály Skupiny ČEZ, kde celý program začal. Po úvodních 2 přednáškách navštívili dispečink a v odpoledních hodinách si prohlédli vodní elektrárnu Štěchovice.

V úterý ráno je čekala exkurze do větrné elektrárny Věžnice, která byla velmi zajímavá a velmi se jim líbila. V odpoledních hodinách proběhla prohlídka v Energetickém centru v Jindřichově Hradci, což je spalovna biomasy. Před večeří měli studenti možnost se zúčastnit dobrovolné prohlídky památek UNESCO v Třebíči a po večeři následovala beseda s operátorem sekundárního bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Ve středu ráno se vydal autobus se studenty do Jaderné elektrárny Dukovany, kde si prohlédli informační centrum, Carport – přístřešky pro automobily pokryté solárními panely, strojovnu 1. výrobního bloku a simulátor blokové dozorny. Na závěr programu proběhla diskuse se zástupcem ředitele Dukovanské jaderné elektrárny, kterého se všichni studenti mohli na cokoliv zeptat.

Jeden student zhodnotil akci těmito slovy: Akci jsem si velice užil, program byl zajímavý a nabitý informacemi, o který jsem neměl ani páru, že existují. Rád budu vzpomínat na to chutné jídlo, srandy na hotelu s novými kamarády, prohlídky elektráren a jedna věc, která mi velice utkvěla v hlavě, tak byla přednáška o solárních panelech u carportu, kde jsem se dozvěděl dost užitečných informací. Takže pokud bude nějaká další podobná akce, tak bych neváhal a rád bych se opět zúčastnil.

Adam Rykl, Patrik Mašín

Green Energy Tour - zblízka čtyři české bezemisní zdroje (voda, vítr, biomasa a jádro) během tří dnů.

Akce se zúčastnilo 26 studentů a pedagogové z partnerských středních škol, například z Plzně, Kutné Hory, Brna nebo Ostravy. Studenti si poslechli přednášky z oblasti Energetického mixu, Obnovitelných zdrojů a Strategie SKČ. V Praze se podívali na dispečink a způsob jakým jsou řízeny zdroje Skupiny ČEZ. Za tři dny navštívili:

  • 1. den Štěchovice – jedna z nejoblíbenějších exkurzí celé tour, kde nás elektrárnou provází bývalí zaměstnanci současní průvodci, kteří doslova znají každý šroub v elektrárně. Účastníkům se i splnilo přání vidět přečerpávací elektrárnu v provozu.
  • 2. den Slunečné počasí nás provázelo návštěvou větrné elektrárny Věžnice, bavili jsme se i o zahraničních větrných parcích, jak se v průběhu let mění parametry VE. Pokračovali jsem do Energetického centra v Jindřichově Hradci, kde nás provedli od vykládky balíků až po sběr finálního odpadu. Studenti měli během exkurzí otázky nejen technického rázu, ale také na náplň práce zaměstnanců v energetice. Večer studenty čekala diskuze s bývalým operátorem sekundárního okruhu JE Dukovany, kde se seznámili s tím, jak se řídí jaderná elektrárna a pobaví se i o kariérních možnostech na JE či ve Skupině.
  • 3. Poslední den je již v EDU. Studenti se podívají na strojovnu, simulátor a projdou si s výkladem carport. Celá tour je zakončena závěrečným testem a vyhlášením krále GET (student s nejlepšími výsledky)

 https://www.facebook.com/PracevCEZ


Vytisknout  

KONTAKT

Vyšší odborná škola,
Střední průmyslová škola
a Jazyková škola
s právem státní jazykové zkoušky

Masarykova 197, Kutná Hora, 28401

Telefon: +420 327 588 811
Email: infovos-kh.cz
E-podatelna: vomkhkr-s.cz
Datová schránka: 8nmxism

IČO: 61924059
REDIZO: 600 007 286

© 2019 VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora
Chat with us