Zpět

Naše počítače pomáhají hledat lék proti koronaviru

Hledání léků na různé nemoci dosud probíhalo především v laboratorních zkumavkách. Nyní se ovšem tato vědecká disciplína obrací čím dál tím víc směrem k informačním technologiím, které disponují úžasnou schopností přesných výpočtů v neuvěřitelně krátkém čase. V případě některých simulací se ovšem jedná o tak značné množství příkazů, že je k tomu potřeba obrovský výpočetní výkon, který nabízí jen ty největší superpočítače. 
Kromě superpočítačů vědci používají také různé platformy pro distribuované výpočty. Jedná se o sítě, skládající se z počítačů dobrovolníků, poskytujících výkon svého stroje ve prospěch vědy. Asi v současnosti nejznámějším vědeckým IT projektem bojujícím proti koronaviru COVID-17 je aktivita Washington University in St. Louis School of Medicine, nesoucí název FOLDING@HOME.

Naše škola reagovala na výzvu týmu Západočeské univerzity z Plzně a nabídla svou novou počítačovou učebnu jako součást celosvětové sítě.
Je nám ctí, že můžeme být u této úžasné aktivity, která už nyní pracuje s celkovým výkonem přes 1 exaFLOPS a je tedy desetkrát výkonnější než nejvýkonnější superpočítač na světě IBM Summit.

https://youtu.be/RGGzMQ2oFrA

Chcete se přidat i Vy? Můžete podpořit tým našeho západočeského partnera. Kroky k tomu jsou velice jednoduché. Nainstalujte si klienta FOLDING@HOME prostřednictvím adresy https://www.vos-kh.cz/covid, zadejte číslo týmu 237170 a nechte zapnutý počítač.

Jak si tým stojí můžete vidět v online statistice.


Vytisknout  

KONTAKT

Vyšší odborná škola,
Střední průmyslová škola
a Jazyková škola
s právem státní jazykové zkoušky

Masarykova 197, Kutná Hora, 28401

Telefon: +420 327 588 811
Email: infovos-kh.cz
E-podatelna: vomkhkr-s.cz
Datová schránka: 8nmxism

IČO: 61924059
REDIZO: 600 007 286

© 2019 VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora
Chat with us