Zpět

Naše škola se stala členem společnosti KNX národní skupina České republiky

Kutnohorská průmyslovka získala, jako jediná střední škola v ČR, členství v národní skupině společnosti KNX se statutem „Vzdělávací člen“.

Ale od začátku. KNX je celosvětová platforma, která je využívána pro řízení tzv. Inteligentních budov. Platforma, která vychází z celosvětově platných norem a která dnes sdružuje přibližně 500 výrobců zařízení sběrnicových instalací. Systémový integrátor, tedy projektant dané inteligentní instalace, má k dispozici řádově desítky tisíc přístrojů různých výrobců, které musí být navzájem kompatibilní.
Nadstavbou realizovaného projektu je možnost vzdálené vizualizace a ovládání budovy prostřednictvím PC, mobilu nebo tabletu. Dostáváme se tedy k technologii IoT (Internet věcí), která je dnes nedílnou součástí „Inteligentní domácnosti“.

Na naší škole probíhá výuka Inteligentních budov ve dvou liniích.
Již několik let pracujeme v laboratoři automatizace se sběrnicovým systémem české společnosti Teco a.s. se sídlem v nedalekém Kolíně, která vyrábí PLC (programovatelné automaty) Foxtrot s vlastní sběrnicí CIB a širokou škálou přístrojů CFox a RFox. Máme nasmlouvanou službu TecoRoute, která umožňuje vzdáleně z domova systémy programovat, vytvářet a sledovat webové stránky prostřednictvím integrovaného WebServeru.

Druhou cestou k realizaci Inteligentních instalací jsou systémy pracující na platformě KNX. Certifikovaným partnerem KNX Association se sídlem v Bruselu jsme se stali již v roce 2010. Výuka až do letošního roku však probíhala jen na bázi teoretické, cena přístrojů a software pro tvorbu KNX instalací byla nad naše možnosti. Díky projektu „Modernizace dílen“ jsme mohli v letošním roce otevřít zcela novou laboratoř systémových instalací KNX. Laboratoř KNX je plně automatizována (osvětlení, stínicí technika, regulace topení, meteostanice, snímače CO2, teploty, osvětlení,..), ke vzdálenému monitorování i ovládání chodu laboratoře používáme aplikaci Myjordomus na platformě iOS a Android. Pro výuku je určeno 9 studentských pracovišť vybavených notebooky s vývojovým prostředím ETS5 a panely s bohatými sestavami přístrojů KNX.
Laboratoř budou využívat žáci studijního oboru Elektrotechnika, jednáme také o jejím využití v rámci KNX národní skupina České republiky.


Vytisknout