Zpět

Měsíc filmu na školách, Larpová hra, Projekt Krokus

Měsíc filmu na školách

 

Ve středu 9. listopadu se studenti tříd E1A, E1C, E1D a IT1 zúčastnili akce Měsíc filmu na školách společnosti Člověk v tísni. Viděli dokumentární film Nikomu jsem neublížil. Na téma život v době socialismu s nimi přijel besedovat pan Jan Fiala. Grafik sametové revoluce, autor transparentů na Letné v listopadu 1989 a plakátů Občanského fóra. Jeho životní osudy zpracovali studenti naší školy v roce 2020 pro projekt Příběhy našich sousedů

 

Larpova hra

Studenti třídy E1B si zahráli 9. listopadu larpovou hru, při níž se přenesli do konce 2. světové války. Zavaleni ve sklepě, který posloužil jako kryt, museli ve skupině učinit řadu rozhodnutí, např. zda vydat gestapu lidi, kteří tam také našli úkryt.

Bombardování Kolína 15. 3. 1945 – historická fakta 

Kolín představoval důležitý dopravní uzel a nacisté sem soustředili několik strategických závodů. Příběh se odehrává během třetího ze čtyř spojeneckých náletů.

Je 14 hodin 30 minut. V poledne a kolem jedné hodiny přelétlo nad městem několik spojeneckých bombardovacích letek, žádná však nezaútočila. Zavládl zmatek, ale teď už se vše vrátilo do svých kolejí. Jenže přesně to Spojenci očekávali. A teď zaútočili s plnou silou. Hlavním cílem byla kolínská rafinerie Vacuum Oil Company. Rafinérie vzplála. Bombardéry nalétávaly zhruba po pěti minutách. To celé trvalo zhruba čtyřicet minut. Byly zasaženy i ostatní továrny v okolí, vlakové nádraží a trať. A samozřejmě i obytné domy: zcela zdemolováno jich bylo 85! Celkem bylo svrženo tisíc bomb a zahynulo třicet šest osob, převážně civilistů. Ihned po náletu začaly záchranné práce. 

Workshop vedla autorka hry Mgr. Vendula Borůvková, studenti s ní probrali všechny zkušenosti, které během vlastního divadelního představení získali. 

Tuto aktivitu nabídl škole a financoval  již druhým rokem Nadační fond dr. Dagmar Lieblové

Co se odehrávalo v naší škole v době 2. světové války, můžete zjistit z projektu Školákem ve válečných letech, do kterého se zapojili naši studenti v roce 2016.

 

Projekt Krokus

Výsadbou žlutých květů se naše škola zapojila již pátým rokem do evropského projektu Krokus.

Tento projekt vznikl na školách v Irsku a brzy se rozšířil po celém světě. Každoročně se do něj zapojují další nové školy. Irská organizace Holocaust Education Trust Ireland nám na podzim zdarma poskytla cibulky žlutých krokusů. Symbolem akce je připomínka jednoho a půl milionu židovských dětí a dalších statisíců dětských válečných obětí. Žlutá barva připomíná žlutou Davidovu hvězdu, kterou byli nuceni Židé viditelně nosit během nacistické nadvlády. 10. listopadu studenti třídy E1B zasadili cibulky krokusů před budovou školy u znaku školy.

 
 
 

Vytisknout  

KONTAKT

Vyšší odborná škola,
Střední průmyslová škola
a Jazyková škola
s právem státní jazykové zkoušky

Masarykova 197, Kutná Hora, 28401

Telefon: +420 327 588 811
Email: infovos-kh.cz
E-podatelna: vomkhkr-s.cz
Datová schránka: 8nmxism

IČO: 61924059
REDIZO: 600 007 286

© 2019 VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora
Chat with us